הקשר בין חמורים

אנחנו כבני אדם מאוד אוהבים אנשים מסוימים – ובכן כך גם חמורים. תופעה זו אינה ייחודית בעולם החיות אך מופיעה באופן מאוד ברור אצל חמורים. זוגות חמורים או קבוצות מלוכדות הם ממש נפלאים לצפייה. הם אוכלים, הולכים, חוקרים, משחקים ונחים יחד ולעולם לא מתרחקים יותר מכמה מטרים זה מזה.
אצל חמורים שינה קלה מתרחשת בעמידה, אך כל החמורים זקוקים לכמה שעות של שינה עמוקה בשכיבה בכל יום ואין זה יוצא דופן למצוא אחד מהזוגות או הקבוצה המחוברת, עומדים מעל בני הזוג שלהם – כשומר על המשמר. זה חשוב מבחינה הישרדותית- אין לדעת מתי יגיע טורף.
ואוי למי שמנסה לפצל זוג חמורים הקשור זה לזה! ישנם קשרים אשר ממבט ראשון לא כל כך ברורים לנו כמתבוננים ומתגלים רק אם אנו מנסים להוציא חמור מהקבוצה (לבדיקת וטרינרים או לטיפול למשל). אז ייתכן שנראה פתאום חמור אחר יוצא מהקבוצה ועוקב אחריו – לפתע הוא נעשה מאוד נסער משום שאינו רואה את בן זוגו. הוא עלול עשויים להראות סימני מצוקה או לרוץ לאורך הגדר ואף לנסות לקפוץ.
הקשר בין האם והעייר חזק אך נוטה להצטמצם ככל שהעייר מתבגר, ובטבע הם עשויים ללכת לדרכים נפרדות ברגע שהעייר בן שנה. מבחינה אבולוציונית, זה הגיוני מכיוון שהוא מונע סיכון ליחסי גילוי עריות. עם זאת, בחמורים מבויתים, קשר זה יכול להישאר חזק וקרוב למשך כל החיים, פשוט משום שהם לא מקבלים את ההזדמנות להיפרד וחיים באותה סביבה. במידה והאם צעירה, עם הזמן הקשר משתנה מזה של אם ותינוק לזה של חברים והם יכולים ליהנות יחד מכל הדברים שחמורים אוהבים לעשות כל החיים. עם זאת כאשר האתון האם מבוגרת, יתכן שהיא כבר בשלב הבוגר, בו היא פחות נוטה לשחק אך צאצאיה ירצו להשתעשע. מצב כזה יכול להיות מאוד מעצבן לאמא ומתסכל עבור הצעירים.
כאן במקלט אנו תמיד מכבדים את הקשרים הללו וזה לא קל כמו שאפשר לחשוב! אם אחד מהזוג המלוכד צריך ללכת לבית חולים למשל, גם בן זוגו צריך ללכת! עלינו תמיד לדאוג ששני החמורים הולכים יחדיו לטיפולים השגרתיים שלהם כמו קיצוץ הפרסות. ואם החמורים במערכת היחסים המלוכדת זקוקים ליחס שונה (אולי אחד שמן מדי ואחד רזה מדי) עלינו ללהטט סביב הדברים כדי לוודא ששניהם מקבלים את כמות האוכל המתאימה.
אם היה לכם ספק לגבי חוזק הקשר, זה הופך להיות נושא עצוב מאוד כאשר אחד מבני הזוג המלוכד נפטר. חמורים יכולים להיכנס לאבל עמוק ולסרב לאכול עד שזה הופך לסכנת חיים של ממש! עם זאת אנו מודעים מאוד לכך, ומכירים את ההשלכות הבריאותיות הפוטנציאליות ונוקטים בכל הצעדים הדרושים לנו כדי לתמוך בחמור השכול ולעזור לו לעבור את עצבותו.
אנחנו תמיד כאן בשביל כל חמור.

שיתוף התוכן:

[wpedon id=245]

תרמו והצילו חיים!

עמותת Safe Haven For Donkeys הצילה חייהם של מאות חמורים ובעלי חיים שעברו התעללות. בעזרתכם נוכל ונמשיך עוד ועוד!

כתבות נוספות:

הצטרפו לניוזלטר שלנו