למה החברות כל כך חשובה לחמורים

אנו, בני האדם, מבינים מאוד בחברות ומוצאים חברים חדשים לאורך כל חיינו. בעוד כמה מערכות יחסים יכולות להיות קצרות ימים, אחרות נמשכות עשרות שנים. כאשר אנו מאבדים חבר מיוחד באמת, זה יכול לשבור לנו את הלב.

מה שאתם בטח לא יודעים הוא, שזה בדיוק אותו הדבר עבור חמורים. חמורים לעיתים קרובות יוצרים קשרים עמוקים עם בעלי חיים אחרים – כל כך עמוקים, שאם מפרידים בניהם, יכולות להיות לכך השלכות קטלניות.

כאשר חמורים הופכים לחברים, הם מהר מאוד בלתי ניתנים להפרדה. הם חולקים את אותו תא, אוכלים ומשחקים ביחד. חברות זו היא מעבר לרק עונג. כפי שכל מי שצופה מקרוב בחיות האלה יעיד, לחיות עם שני חמורים מלוכדים זה הרבה יותר קל מאשר עם חמור אחד בודד ועצוב.

לדברי הווטרינרית, אנה הריסון, אנשים רבים לא מבינים עד כמה זה הרסני עבור זוגות חמורים להיפרד. למעשה, היא הייתה עדה למקרים שבהם החמור שנותר מאחור נהיה כל כך שבור מרוב צער, הוא  חלה ונפטר מצער.

"בניגוד לסוסים, שבדרך כלל יידעו אותך ברגע שהם חולים, חמורים הם מאוד שקטים", אומרת אנה. "חמור נטוש יכול רק להראות סימנים של "חמור עמום", מונח כללי בשימוש על ידי בעלי החמורים והוטרינרים, הבא לתאר בעל חיים המציג דרגות של נסיגה, אדישות וחוסר תיאבון. " חמור עמום" אינו מצביע בהכרח על בעיה ספציפית, ולכן דורש אבחון וטרינרי מהיר כדי לטפל בו בהצלחה.

אבל מניסיונה של אנה, הסימפטומים של "חמור עמום" עשויים להצביע על מצב קשה מאוד. "במקרה של אובדן של חבר, הלחץ, החרדה והצער הבאים בעקבות כך, יכולות לגרום ל- היפרליפידמיה", אומרת אנה. "זוהי עלייה בשומן המסתנן לאברים כגון הכבד, הלבלב והכליות. זה יכול להוביל לכשל איברים מרובים – ומוות. לכן אני תמיד מעודדת וטרינרים, בכל הזדמנות אפשרית, לטפל בבעלי חיים חולים בחברתם של שותפם לתא".

באופן בלתי נמנע, חלק מן החמורים לא שורדים. במקרים עצובים אלה, אנה ממליצה לאפשר לחיה ששרדה לראות את הפגר של החבר. "בעלים מתקשים לקבל את הרעיון הזה וחושבים שזה יפריע לחמור ששרד לראות את החבר המת", היא אומרת. "אבל למעשה זה יכול להציל חיים, כיוון שהחמור לפחות יודע שבן הלוויה שלו מת." בדיוק כמו עם בני אדם, הם צריכים להבין כי חבר יקר / שותף נפטר ולא פתאום נעלם ללא עקבות. ללא התעמתות זו, הם לא יכולים להתאבל ויכולים להרגיש פאניקה בנוסף לעצב".

כמובן, חברות היא מותרות יחסית לחמורים שעובדים בתנאים קשים ומבודדים. עבורם, ישנם סיכונים וסכנות אחרות, חלקן הן תשישות ותת-תזונה. אבל עבור חמורים אשר יצרו קשרים לפני שניצלו, זהו דבר הגיוני לשמור על הזוגות הללו יחד כדי לסייע להם בתהליך ההתאוששות. חשוב באותה מידה לכבד את כל הקשרים שיוצרים בעלי-חיים בודדים שמגיעים למקלט. כך או כך, דבר אחד ברור – חברויות הם חשובות לא פחות לחמור כפי שהם לאדם. ובואו נודה בזה, אף אחד לא אוהב להיפרד מהחברים שלו.

שיתוף התוכן:

[wpedon id=245]

תרמו והצילו חיים!

עמותת Safe Haven For Donkeys הצילה חייהם של מאות חמורים ובעלי חיים שעברו התעללות. בעזרתכם נוכל ונמשיך עוד ועוד!

כתבות נוספות:

הצטרפו לניוזלטר שלנו